Tallinna Fotokuu '17 01.09–29.10.2017

Aberratsioon. Harjutused valguse ja varjuga

Kristi Kongi

16.09–14.10.2017

Vaal galerii

Kavand maaliinstallatsioonile „Vaikus”. Foto: Kristi Kongi

Kristi Kongi on oma loomingus proovinud värvi ja valgust mõtestada erinevate võtete kaudu.

Näitus „Aberratsioon. Harjutused valguse ja varjuga” on alguse saanud uurimisreisilt Mexico Citysse Mehhikos. Mõte aberratsioonist kui mõistest tulenes vaatleja pidevast liikumisest, mille tõttu muutus ka kujutis/koht, mida autor oli enda silmade ette võtnud.

 

Väikese kaameraga mööda linna ringi kolades on proovitud pildistada iga hetke. Sealne valguse liikumine ja kiire muutus olid suurimaks ajendiks näituse idee arenemisel ja loomisel. Paljud pildid said tehtud sõitmise ajal läbi takso akna. Oluliseks oli tabada neid kiiresti muutuvaid valguse ja varju momente. Sõidu pealt pildistamine jättis pildid tihti uduseks, mis sai kunstnikule ka installatsiooni loomise aluseks. Moodustusid täiesti uued värvisüsteemid. Fotod said peamisteks algpunktideks teoste loomisel. Iga maal pärineb mingist kindlast kohast. Detailid ja ka värvid tulenevad nendest paikadest, kust ette võetud foto pärineb.

 

Kõik need eriliselt värvilised värvid tekitasid kummastavaid momente. Tulemuseks on terviklik maaliinstallatsioon, mille sees on õlimaalid lõuendil. Maalid kui valgusmaalid, mis üritavad tabada neid muutuvaid valguseid.

Installatsiooni algmaterjalist (fotodest) ja lõpptulemusest ilmub ka näitust saatev trükis. Raamat, mis räägib valgusest ja värvist. Kunstnikule sai oluliseks tabada täpselt neidsamu värvisüsteeme ja valguse kulgemist, mida ta tabas Mexico City tänavatel valguslaikude sees liikudes.