Selgusid Eesti Fotokunstimessil 2017 osalevad kunstnikud

Rahvusvaheline valikukomisjon on välja valinud kunstnikud, galeriid ja projektiruumid, kes osalevad Eesti Fotokunstimessil Telliskivi Loomelinnaku Rohelises saalis 29. septembrist 1. oktoobrini.

 

Eesti Fotokunstimessil on sel sügisel esindatud 41 kunstnikku, viis galeriid ja viis projektiruumi. Valikukomisjonis olid Soome Fotomuuseumi kuraator Tiina Rauhala, Art Vilnius 2017 messi kunstiline juht Sonata Baliuckaité, Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi juhataja ja kuraator Marten Esko, Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse projektijuht Kadri Laas, kunstnik Taavi Talve.

 

Eesti Fotokunstimessil 2017 osalevate galeriide väljapanekutes saab näha järgmiste kunstnike teoseid: Peeter Laurits (Vaal), Giulia Marchi (IT) (Matèria), Arne Maasik (Haus), Diana Tamane (KOGO) ja Alan Proosa (Okapi).

 

Projektiruumide väljapanekutes on esindatud 13 kunstnikku: Nampei Akaki (JP), Stanisław Legus (PL), Weronika Ławniczak (PL), Bao Ting (CN), Johann Winkelmann (DE), Vova Vorotniov (UA) ja Janek Zamoyski (PL) kunstnikerühmitusest Czułość; Mirjam Reili (EE/NL) & Francois Girard-Meunier (CA/NL) GD projektiruumist; Daria Melnikova (LV) Konstanetist, Petra Noordkamp (NL) projektiruumist Suns and Stars, Shalva Alkhanaidze ja Rezo Kezeli (GE) Tbilisi Fotofestivalilt.

 

Otse kunstnikele suunatud avatud kutse kaudu pääses messile osalema 23 kunstnikku: Adele Watts (GB), Aksel Haagensen, Annika Haas, Beata Malyska (PL), Birgit Püve, Emanuele Camerini (IT), Eve Kiiler, Helen Prozes, Judit Flóra Schuller (HU), Karel Koplimets, Keiu Maasik, Kristina Õllek, Laura Põld, Leah Beeferman (US/FI), Liisi Eelmaa, Maxim Mjödov, Nita Vera (CL/FI), Paul Kuimet, Reimo Võsa-Tangsoo, Tanja Muravskaja, Theo Elias Lundgren (SE), Viktor Gurov ja Visvaldas Morkevicius (LT/DE).

 

Tänavu kaheksandat korda toimuva Eesti Fotokunstimessi korraldajaks on Fotokunstnike Ühendus (Foku) koostöös Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskusega (EKKAK). Messi toetab Eesti Kultuurkapital.

Eesti Fotokunstimess 2016. Foto: Kristina Õllek

Tallinna Fotokuu annab teada: Maria Kapajeva isikunäitus Narva Kunstiresidentuuris

8. september – 8. oktoober 2017

Narva kunstiresidentuur

 

Maria Kapajeva isikunäitus Narva kunstiresidentuuris uurib Kreenholmi sotsiaalset pärandit. Kuulus tekstiilivabrik Kreenholm, mis 2010. aastal pankrotti läks, oli Narva olulisemaid ettevõtteid kogu oma 150 tegutsemisaasta jooksul. Näituse alguspunktiks on Kreenholmis täna valitsev vaikus, mis vastandub siinsetes ruumides kunagi nii tavalistele masinate valjule töörütmile ja elavatele naiskollektiividele.

 

Maria Kapajeva on venekeelne Eesti kunstnik, kes on sündinud Narvas ning elab ja töötab Londonis. Tema kunstipraktika keskmes on fotograafia, ehkki sageli laiendavad selle piire installatsiooni, video ja erinevate tekstiilitehnikate kasutamine. Teemad, mida tema looming puudutab, on alati ühel või teisel moel seotud naise representatsiooniga. Olles Kreenholmi disaineri tütar, on käesolev näitus saanud inspiratsiooni kunstniku intervjuudest manufaktuuri naistöölistega ning nende läbiviimise käigus kogutud digitaliseeritud fotoalbumite kollektsioonist.

 

Näituse kuraator on Tallinnas töötav Liisa Kaljula, kelle huvideringi kuuluvad nii sotsialismiperioodi kunst kui postsotsialistlik kaasaegne kunst, mis tegeleb omaenda regiooni lähiajalooga.

 

Näitusega kaasneb mitmekesine publikuprogramm erinevatele vanustele eesti, vene ja inglise keeles, mida korraldab Tallinna Fotokuu koos Eesti Kunstiakadeemiaga ja toetab Briti Nõukogu Eesti esindus.

 

Lisainfo:

www.mariakapajeva.com

www.fotokuu.ee

www.artun.ee/akadeemia/narvaresidentuur

 

Maria Kapajeva digitaalarhiivist

Tallinna Fotokuu biennaalil ning selle peanäituse kuraatoril Anthea Buys’il on hea meel avalikustada näituse “Visuaalkurnatus” kunstnike nimekiri

“Visuaalkurnatus” avaneb 1. septembril Tallinna Kunstihoones ja kestab 8. oktoobrini. Näitus laieneb ka Fotomuuseumisse.

 

Näituse “Visuaalkurnatus” tagamaad peituvad ilukirjanduslikus loos, mis räägib pettekujutlustest, kinnisideedest ja spekulatsioonidest. See lugu räägib fotograafiast kui kindlast visuaalsest lähenemisest, mitte teatud tehniliste piirangutega meediumist, ja jõuab seetõttu välja veel seni teadmata sihtkohta.

 

See fiktiivne kirjeldus on näitusel hõivanud ka kriitilise ja seletava kuraatoripositsiooni ning kutsub vaatajat (ja lugejat) kunstiteoseid, kuraatorit ja institutsiooni mitte liialt usaldama.

 

Kuigi näitus paikneb füüsilises ruumis, on selle iseloom pigem virtuaalne. „Visuaalkurnatusˮ teab, et digikujutiste tootmine ja levitamine on fotograafia laiendatud käsitluse selgroog, kuid paneb vastu kiusatusele selle üle kurta või sellele olukorrale ülistuskõnet pidada. Näitus annab pigem tunnistust, et tänapäeval on digitaalsus vajalik eeltingimus meie suhtele igasuguste kujutiste ja tegelikult ka nägemise endaga.

 

Osalevate kunstnike looming kõnetab väga erineval viisil kujutiseks saamise, nähtavuse ja nähtamatuse läve. Nad esitavad valiku uusi ja olemasolevaid töid, mille tulemusel sünnib nii tähenduste kattumist kui ka ebakõla hõlmav näitusekeskkond.

 

Kunstnikud (tähestikulises järjestuses):

Andrew Amorim (BR/NO), Victoria Durnak (NO), Mathijs van Geest (NO/NL), Carl Johan Högberg (SE/NL), Henri Hütt (EE), Toril Johannessen (NO), Paul Kuimet (EE), Laura Kuusk (EE), Antonis Pittas (GR/NL), Mårten Spångberg (SE), André Tehrani (NO), James Webb (ZA), Kristina Õllek (EE).

 

www.kunstihoone.ee

www.linnamuuseum.ee/fotomuuseum

Foto on tehtud Haagi Linnamuuseumis Daan Van Goldeni maali „Tokyo 1964 / Dijon 1996ˮ samanimelisest fotoreproduktsioonist, mis on osa Haagi Gemeentemuseumi kogust.

← Vanemad