Fotokuu filmiprogramm

25.09–16.10.2019

Kino Sõprus

Ingel Vaikla juhatab sisse 2017 aasta kunstnikefilmide programmi “Kujutledes kohti” kinos Sõprus. Foto: Kulla Laas

Kino Sõprus (Vana-Posti 8)
Kuraatorid: Ingel Vaikla ja Jesse Cumming
Linastused kolmapäeviti: 25.09, 02.10, 16.10, kell 18:30

Tallinna Fotokuu 2019 filmiprogramm pakub kureeritud valikut hiljutisi ning ajaloolisi filme kunstnikelt, kelle tööd kompavad dokumentalistikat, mängu- ning eksperimentaalfilmi ja videokunsti. Programm seab eesmärgiks luua dialoog avangardi arhiivimaterjalide ja uute tulijate ning kaasaegse filmi laiendatud väljal tegutsevate tuntud kunstnike ja noorte filmitegijate vahel.
Filme näidatakse kolmel õhtul kinos Sõprus ning igale linastusele järgneb vestlusring autoritega.

Ingel Vaikla on kunstnik ja filmitegija, kes on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia fotograafiaosakonna (BA 2015) ning Genti Kuningliku Kunstiakadeemia filmiosakonna (MA 2017). Praegu osaleb ta HISKi residentuuriprogrammis Gentis. Oma loomingus uurib ta arhitektuuri ja selle kasutajate omavahelist suhet ning arhitektuuri kujutamist kaamerapõhistes meediumites. Tema filme „Majavalvur“ (2015) ja „Roosenberg“ (2017) on näidatud rahvusvaheliselt nii rühmanäitustel kui ka filmiprogrammides, mh Rahvusvahelisel Dokumentaalfilmide festivalil Amsterdamis, Màntica teatrifestivalil Cesenas, Kunsthalle Wienis Viinis ja Tramway galeriis Glasgows. Vaikla on kureerinud kunsti- ja eksperimentaalfilmidele pühendatud filmiprogramme rahvusvahelisel sisearhitektuuri sümpoosionil SISU ja Narva Kunstiresidentuuris.

Jesse Cumming on filmikuraator ja kirjutaja, kes elab ja töötab Torontos. Ta on kureerinud ja näidanud programme teiste hulgas Toronto Kaasaegse Kunsti Muuseumis, Montreali Kunstimuuseumis ning institutsioonides nagu Collectif Jeune Cinéma ja Volksbühne Berliinis. 2016. aastast on ta koostanud Toronto Rahvusvahelise filmifestivali eriprogrammi Wavelenghts ning arendas välja linastuste seeria Vertical Features, mis toimub Torontos ning on pühendatud eksperimentaalsele filmile ja videole väljaspool mängufilmižanri. Praegu on ta Toronto filmi- ja meediaseminari juhtiva komitee liige ning asutajaliige filmi- ning liikuva pildi kultuuri jälgivas ajakirjas MICE. Tema kirjutised on ilmunud väljaannetes nagu Cinema Scope, The Brooklyn Rail, MUBI Notebook, Filmmaker Magazine ja Canadian Art.