„Lase oma tähelepanul… pehmeneda ja laiali valguda“

21.09–01.12.2019

Kai kunstikeskus

Sünkronistlik kudum: visand taastamisest ja taastumisest. Leitud kujutis ehitusjärgus Kai kunstikeskuse seinalt. Jaanuar 2019.

Kai kunstikeskus (Peetri 12)
Kuraator: Hanna Laura Kaljo
Kuupäevad: 21.09.–01.12.2019
Avamine: 20.09.2019 kell 19:00

„Lase oma tähelepanul… pehmeneda ja laiali valguda“ viitab raamatus A Widening Field: Journeys in Body and Imagination (2004) kirjeldatud kehatöö harjutusele, mille eesmärgiks on viia tähelepanu keha kogemuslikku siseruumi ning selle kaudu avaneda ka teadlikumalt ümbritsevale keskkonnale. Mida oleme üleskutsutud taastama, või millest me taastume? Lähtudes nii kunsti- kui ka teraapiavaldkonna praktikatest mõtiskleme, kuidas kulgeb näitus, mis juhindub tervenemis- ja tervendamisprotsessidele iseloomulikest joontest. Pidades silmas Tallinna Fotokuu toimumise aastaaega, kui looduses leiab aset samm-sammuline liikumine pimeduse ja aeglustumise suunas, märkame millist mõju avaldab hilissügis ja varatalv meie kehadele ja loomingulisele praktikale. Sellest tulenevalt on rõhk peidetud protsesside, jõudeoleku ja unenäoliste mõtete väärtustamisel. Kai kunstikeskuse koostööd hindavat mõtteviisi järgides loodab „Lase oma tähelepanul… pehmeneda ja laiali valguda“ luua tähenduslikke puutepunkte Põhja-Tallinna ja Kalamaja piirkonna ning kohalike elanikega.

Hanna Laura Kaljo (s. 1989, Tallinn) on kuraator, kelle praktika toetab loomingulise tegevuse ja individuaalse, kogukondliku kui ka laiemalt ökoloogilise healou sidusust. Tal on magistrikraad Goldsmithsi kolledži kuraatoriõppe erialalt ning alates 2010. aastast elab ja töötab Londonis. Aastatel 2014–2018 oli ta kuraatoriplatvormi Jupiter Woods üks juhtidest ning selle aja jooksul korraldas ta mitmeid näitusi, aruteludele keskenduvaid sündmusi, residentuure ning projekte ka väljaspool Jupiter Woodsi stuudiot. Hetkel tegeleb Kaljo Arts Council Englandi Developing Your Creative Practice aastase grandi toel uurimisprojektiga, mille eesmärgiks on arendada välja loovust ja tervise mõistet kaasavad kuraatoritöö meetodid, keskendudes Skandinaavia arktilistele ja lähisarktilistele regioonidele. Valitud loengud ja töötoad: galeristide meistrikursus, Tallinn, 2018; „Techniques to make you doubt“, Fluent, 2016; „Curatorial Herstories“, Goldsmiths College, 2016; „Care, Critique, Self-Organisation“, University of the Arts Helsinki, 2016. Valik avaldatud tekste: „Towards a Deep Future“, Sea Empress: Deep Time Edition, toim. Abigail Sidebotham, Pembrokeshire, 2016; „Material Turn“, Melitta Baumeisteri ja Paul Jungi kunstnikuraamat, New York, 2016; „Intimacy: a methodological proposition“, The Standard Model: Curatorial Propositions, toim. Adam Smythe, Lucy Lopez, Nella Aarne, London, 2015; „Andrea Zucchini, Alchemical Studies“, Tenderbooks, London, 2014. 2017. aastal viibis ta kuraatorina Ruperti residentuuris Vilniuses ning 2019 aastal Mustarinda residentuuris Soomes.