Lase oma tähelepanul…. pehmeneda ja laiali valguda

21.09–01.12.2019

Kai kunstikeskus

Sam Smith, kaader videost „Lithic Choreographies“2018.

Kai kunstikeskus (Peetri 12)
Kuraator: Hanna Laura Kaljo
Kunstnikud: Marie Kølbæk Iversen, Sandra Kosorotova, Pia Lindman, Andrea Magnani, Elin Már Øyen Vister, Carlos Monleon Gendall, Sam Smith and Nele Suisalu

Kuupäevad: 21.09.–01.12.2019
Avamine: 20.09.2019 kell 19:00
Avamisajad: T–P 12:00–21:00
Piletiinfo: 6 / 3 €
Ligipääsetav ratastooliga

Näituse trükise leiad siit (eesti, inglise ja vene keeles)

Tulles teadlikult oma kehas kohale, kas tunnen rahutust või väsimust? Kus pesitseb pinge, valu? Seejärel toon tähelepanu rannikule, tõusu ja mõõna vaheldumisele, ilmale. Taamal loojub päike Läänemerre. Märkan, kuidas minu kehale on omane resoneeruda teiste kehade ja Maaga. Me tuleme kokku, et raskuseid jagada. Oleme tunnistajaks liikumisele, mis meid omakorda sisemiselt liigutab. Kuulata, mis ilmneb selles, mis veel nähtamatu, lausumata? Millest me taastume ja mida oleme üles kutsutud taastama?

Näituse pealkiri „Lase oma tähelepanul…. pehmeneda ja laiali valguda” viitab kehatöö harjutusele käsiraamatus „A Widening Field: Journeys in Body and Imagination” (2004), mille on koostanud tantsijanna, Alexanderi tehnika õpetaja ja kraniosakraalterapeut Miranda Tufnell koos installatsioonikunstnik Chris Crickmayga. Sarnaselt raamatus esiletooduga, rõhutab näitus loomingu ja vastuvõtlikkuse ühendust – vastuvõtlikkust meie endi ja meid ümbritseva suhtes.

Kriisiolukorraga silmitsi seistes, nagu seda on meie planeedi ökosüsteemide lagunemine inimetegevuse tagajärjel, on üks võimalus koguneda taastumise motiivi kandvate lugude ümber. Näitusel esitletud kunstnike praktikad kätkevad endis nii kujutavat kunsti, meditatiivset liikumist, süvakuulamist, kirjutamist, tekstiilikunsti kui ka traditsiooniliste ravipraktikatega seonduvat. Näituse järgkjärguliselt avalduv koreograafia on loodud, arvestades Eestile omast, aastaajast tulenevat üleminekut pimeduse- ja jõudeajale. Rõhk on erinevate nähtavuse astmete märkamisel. Publik on kutsutud kogunema ja kogema nii väiksemate, privaatsete, kui ka suuremale avalikkusele suunatud hetkede kaudu.

Hanna Laura Kaljo (s. 1989, Tallinn) on sõltumatu kuraator. Tal on magistrikraad kureermises Goldsmithi ülikoolist ja vahemikus 2014-18 oli ta Londonis Jupiter Woodsi nimelise organisatsiooni üks kaasasutajatest ja kaasdirektoritest, mille raames produtseeris ta mitmeid näitusi, diskursiivseid üritusi, residentuure ja külalisprojekte.

Kaljo huvi on cūra mõistel kureerimises (curatorial), viidates sõna etümoloogilisele algele ja seeläbi rõhutades tähelepanu ja tervendamisega seonduvaid praktikaid. Oma kureermis- ja kirjutamistöös taotleb ta tervikliku loomingukäsitluse võrsumist selles kaasaegse kunsti ja kultuuri pinnases millega ta on seotud. Tema praktikas kohtuvad erinevad meetodid, nende hulgas kunstipõhine uurimustöö, liikuv meditatsioon, ökoteraapia, süvaökoloogia, The Way of Council ja Taasühendamise Töö.

2018-19 on ta pühendanud aastapikkusele uurimus- ja arengu projektile, mida on toetanud Inglise Kunstide Nõukogu, Arendades Oma Loomingulist Praktikat stipendiumiga, mille keskseks teemas on olnud taastumine. Millest me taastume? Mida oleme üles kutsutud taastama?

Seotud sündmused