Tallinna Fotokuu

6.10.—26.11.2023

Tallinna Fotokuu on 2011. aastal Eesti Fotokunstnike Ühenduse poolt loodud omaalgatuslik rahvusvaheline kaasaegse kunsti biennaal.

Kaasaegse kunsti biennaal

Katerina Kouzmitcheva

Linnaruumi installatsioon: „Minu maja asub küla serval”

Linnaruumi fotoprojekti avaliku konkursi võitja: Katerina Kouzmitcheva
Minu maja asub küla serval”
Kahes Tallinna trammis: Anne Veski ja Eri Klas
15.10.–26.11.2023, ühistranspordi sõiduaegadel
Avamine 14.10.2023
Pilet: Tallinna ühistranspordi sõidupilet
Ratastooliga ligipääs puudub

 

Katerina Kouzmitcheva näitus „Minu maja asub küla serval” toimub 7. Tallinna Fotokuu kaasaegse kunsti biennaali raames trammides Anne Veski ja Eri Klas ning Salme trammipeatuses. Kouzmitcheva näitus tõukub puudujääkidest, mida kunstnik on märganud meie sotsiaalses tähelepanelikkuses. Kouzmicheva sõnul võib laialdase ükskõiksuse taga olla mitmeid isiklikke põhjuseid, kuid ühiskonnas levib see nagu haigus ning võimendub kõigi ühisel panusel.

Salme ootepaviljonis ja trammide käsipuudel on väljas lavastuslikud fotod, mille inspiratsiooniks on olnud eri keeleruumides kasutusel olevad ütlused, mis kujundlikult osutavad ükskõiksusele ja mitte hoolimisele. Näituse pealkiri tuleneb otsetõlkena venekeelsest ütlusest, mis algselt viitas küla ääres elamisele ja külakeskuses toimuvast eemale hoidmisele. Füüsiline paik hakkas ajapikku tähistama vaimset ja emotsionaalset ruumi ning enda hoolivusele piiride tõmbamist. Kouzmitcheva fotosid raamivad ajaleheväljavõtted teemadel, mida inimesed eelistavad mitte märgata.

Näitus „Minu maja asub küla serval” ärgitab ühistranspordis reisijaid empaatiale. Toolide seljatugedele lisatud tsitaadid päevakajalise poliitika ja aktivismi teemadel on kunstnik kogunud Wrocławis ja Varssavis elavatelt poolakatelt, valgevenelastelt ja ukrainlastelt. Kouzmitcheva kutsub ühistranspordis reisijaid sümboolselt istuma kellegi teise toolile, püüdega mõista, mis kujundab inimeste ühiskondlikke hoiakuid, käitumist ja kodanikuaktiivsust.

Katerina Kouzmitcheva on Valgevene fotograaf, kes elab ja töötab Poolas Wrocławis. Ta kombineerib oma loomingus dokumentaalfotograafiat fotokunstiga, uurides inimestevahelisi suhteid ja poliitilisi süsteeme, identiteedi, mälu ning naiste ühiskondlike rollidega seotud küsimusi. Kouzmitcheva on lõpetanud Fotografika Akadeemia Peterburis ning omandanud vabade kunstide magistrikraadi Wrocławi Kunsti- ja Disainiakadeemias Poolas, kus ta hetkel töötab fotostuudio assistendina. Ta on rahvusvaheliste fotokonkursside TIFA ja BIFA võitja ning Poola Kultuuri- ja Rahvuspärandi Ministeeriumi Gaude Polonia stipendiaat. Tema teoseid on avaldatud fotoajakirjades nagu Bird in Flight, Monovisions, Dodho jt.

Eriline tänu: AS Tallinna Linnatransport (TLT), Kati Ots ja Tallinna Strateegiakeskus, Taavi Rekkaro, Flo Kasearu.