Tallinna Fotokuu

6.10.—26.11.2023

Tallinna Fotokuu on 2011. aastal Eesti Fotokunstnike Ühenduse poolt loodud omaalgatuslik rahvusvaheline kaasaegse kunsti biennaal.

Kaasaegse kunsti biennaal

Noorte fotokunstnike ühisnäitus

„Mis värvi on täna taevas sadama kohal?” (Tartu)

Tartu Kunstimaja väike saal (Vanemuise 26, Tartu)

Kuraator: Kaisa Eiche
Tartu Kunstimaja väike saal (Vanemuise 2, Tartu)
Avatud: K–E 12.00–18.00
Avamine 18.11.2023
Tasuta sissepääs
Ratastooliga ligipääs puudub

 

Tegemist on olulise näitusega Eesti fotokunsti kõrghariduse ajaloos, kus ajastu vaimust kantuna võtavad sõna hetkel Eesti Kunstiakadeemias ja Kõrgemas Kunstikoolis Pallas õppijad või selle hiljutised lõpetajad. 2023. aasta Tallinna Fotokuu teemad koonduvad kaamerapõhise meedia ümber, fookusega fotograafilistel representatsioonidel meie igapäevases infovoos.

Fotograafiast kujunes 20. sajandil märgiloome masin ja seejärel terve süsteem, mis on praeguseks kujunenud simulaakrumi taasloomise tõhusaks aparaadiks. Fotograafia tõekaanon on meie igapäevane sotsiaalse fassaadi ehituskivi ühismeedias, mille varjus me psüühika varem või hiljem kannatab.

Fotograafia on paradoks — ta võib kuulutada nii tõde kui ka valet, küsimus on alati selles, kelle narratiivi järgi lugu parasjagu räägitakse. Tänases tarbimiskultuuris püüab meedia säilitada enda loodud tegelikkuse illusiooni iga hinnaga, et hoida meid ostlemas ja meelt lahutamas samal ajal kui meie isikuandmeid või käitumisprofiile müüakse globaalsel turul. Me pole enam ammu vaatemänguühiskonna publikuks, me ise oleme toode ja kõik näivad sellega esialgu rahul olevat.

Näitusel osalevad kunstnikud: Siew Ching Ang, Inger-Liis Heinsoo, Erik Hõim, Andra Junalainen, Kenter Kalbri, Birgit Kaleva, Joosep Kivimäe, Elariin Kruusamägi, Kirke Kuiv, Gregor Kulla, Kristina Kuzemko, Britta Mai Martin, Jana Mätas, Agnes Müürsepp, Anna Ovtšinnikova, Andra Rahe, Sille-Riin Rand, Andrea Margó Rotenberg, Laura Ruuder, Triin Sagen, Enlil Sonn, Imbi Sõber, Lauri Trolla, Maarja Tõnisson, Jürgen Vainola.

 

Publikuprogramm:

18.11.2023

14.00 Kuraatorituur
15.00 Kaasaegse fotokunsti kogumiku “starter-KIT” esitlus

 

Toetajad ja partnerid: Artproof, Eesti Fotokunstnike Ühendus (FOKU), Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstnike Liit, Eesti Kunstiakadeemia, KIU kangatrüki stuudio, Kõrgem Kunstikool Pallas, Metropol Spa Hotel, Neoon Valgus OÜ, Raamikoda (Estframe OÜ), Seri Disain OÜ, Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet, Tartu Kunstimuuseum, Tartu Kunstnike Liit, Tartu linn, Wale Vaal OÜ.

Eriline tänu: starter-KIT ajakirja toimetus.