Tallinna Fotokuu

6.10.—26.11.2023

Tallinna Fotokuu on 2011. aastal Eesti Fotokunstnike Ühenduse poolt loodud omaalgatuslik rahvusvaheline kaasaegse kunsti biennaal.

Kaasaegse kunsti biennaal

Noorte fotokunstnike ühisnäitus

„Mis värvi on täna taevas sadama kohal?” (Tallinn)

Hobusepea galerii

Noorte fotokunstnike ühisnäitus: „Mis värvi on täna taevas sadama kohal?”
Kuraator: Kaisa Eiche
Hobusepea galerii (Hobusepea 2, Tallinn)
Avatud: E, K–P 11.00–18.00
Avamine 1.11.2023 kell 18.00
Tasuta sissepääs
Ratastooliga ligipääs puudub

 

Tegemist on olulise näitusega Eesti fotokunsti kõrghariduse ajaloos, kus ajastu vaimust kantuna võtavad sõna hetkel Eesti Kunstiakadeemias ja Kõrgemas Kunstikoolis Pallas õppijad või selle hiljutised lõpetajad. 2023. aasta Tallinna Fotokuu teemad koonduvad kaamerapõhise meedia ümber, fookusega fotograafilistel representatsioonidel meie igapäevases infovoos.

Fotograafiast kujunes 20. sajandil märgiloome masin ja seejärel terve süsteem, mis on praeguseks kujunenud simulaakrumi taasloomise tõhusaks aparaadiks. Fotograafia tõekaanon on meie igapäevane sotsiaalse fassaadi ehituskivi ühismeedias, mille varjus me psüühika varem või hiljem kannatab.

Fotograafia on paradoks — ta võib kuulutada nii tõde kui ka valet, küsimus on alati selles, kelle narratiivi järgi lugu parasjagu räägitakse. Tänases tarbimiskultuuris püüab meedia säilitada enda loodud tegelikkuse illusiooni iga hinnaga, et hoida meid ostlemas ja meelt lahutamas samal ajal kui meie isikuandmeid või käitumisprofiile müüakse globaalsel turul. Me pole enam ammu vaatemänguühiskonna publikuks, me ise oleme toode ja kõik näivad sellega esialgu rahul olevat.

Näitusel osalevad kunstnikud: Siew Ching Ang, Inger-Liis Heinsoo, Erik Hõim, Andra Junalainen, Kenter Kalbri, Birgit Kaleva, Joosep Kivimäe, Elariin Kruusamägi, Kirke Kuiv, Gregor Kulla, Kristina Kuzemko, Britta Mai Martin, Jana Mätas, Agnes Müürsepp, Anna Ovtšinnikova, Andra Rahe, Sille-Riin Rand, Andrea Margó Rotenberg, Laura Ruuder, Triin Sagen, Enlil Sonn, Imbi Sõber, Lauri Trolla, Maarja Tõnisson, Jürgen Vainola.

 

Publikuprogramm: 

4.11.2023 

13.30 Kuraatorituur

11.11.2023 

13.30 Photobook Club Helsinki Tallinnas. Koostöös kirjastusega Lugemik (inglise keeles)
16.00 Mirjam Varik. „Vaikelu hääbuvas ruumis” raamatuesitlus

25.11.2023 

15.00 Kaasaegse fotokunsti kogumiku „starter-KIT” esitlus 

Toetajad ja partnerid: Eesti Kultuurkapital, Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet, Eesti Fotokunstnike Ühendus (FOKU), Tartu linn, Eesti Kunstiakadeemia, Kõrgem Kunstikool Pallas, Tartu Kunstnike Liit, Eesti Kunstnike Liit, Artproof, Metropol Spa Hotel, starter-KIT ajakirja toimetus, Tartu Kunstimuuseum, KIU kangatrüki stuudio, Neoon Valgus OÜ, Wale Vaal OÜ, Raamikoda (Estframe OÜ), Seri Disain OÜ, Nikita Šiškov ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia audiovisuaaltehnika laenutus, Liisa Hirsch, Kanuti Gildi SAAL

Eriline tänu: starter-KIT ajakirja toimetus.