Tallinn Photomonth

6.10.—26.11.2023

Tallinn Photomonth is an international biennial of contemporary art, which features work that spans all disciplines and looks at developments in art and society.

Contemporary art biennial

Ringkäigud ja esmaesitlused: Fotokuu viimane nädal toob külastajateni mahuka publikuprogrammi

Foto autor: Roman-Sten Tõnis

Veel kuni 26. novembrini kestab Eesti üks suurimaid kaasaegse kunsti biennaale Tallinna Fotokuu. Biennaali viimase nädala jooksul on publikul võimalus osaleda Fotokuu rahvusvahelise peanäituse „Transs“ eesti- ja venekeelsetel ringkäikudel, kuraatorituuril ja kunstnikuvestlusel. Lisaks toimuvad satelliitprogrammi raames kunstnik Paul Kuimeti kunstnikuraamatu ja kaasaegse fotokunsti kogumiku „starter-KIT” esmaesitlused.

Oktoobri algul avati Tallinna Kunstihoone Lasnamäe paviljonis 7. Tallinna Fotokuu rahvusvaheline peanäitus „Transs“, mis uurib inimeste igapäevast sõltuvuslikku seotust ekraanidega. Näitusel osaleb 17 kunstnikku kaheksast erinevast riigist ning selle on kureerinud New Yorgis tegutsev kuraator Ilari Laamanen. „On olnud suur rõõm näha, kuidas kuraator suutis koostöös kohalike ja rahvusvaheliste kunstnikega luua niivõrd tervikliku ja haarava näituse. Julgustan kindlasti inimesi tuuridel ja ringkäikudel osalema, sest need pakuvad suurepärast võimalust süüvida teoste sügavamatesse tähendustesse ning mõista paremini nii kuraatori ja kunstnike visiooni kui ka mõtestada kaasaegset kunsti laiemalt,“ sõnas Tallinna Fotokuu juht ja Eesti Fotokunstnike Ühenduse (FOKU) juhatuse liige Kulla Laas.

Teisipäeval algusega kell 18.00 toimub näitusel „Transs“  väga aeglase vaatamise ringkäik, mille käigus aitab haridusprogrammide kuraator Minni Hein publikul läheneda kunstile tähelepanelikult ning avastada uusi viise selle kogemiseks. Kolmapäevast laupäevani toimuvad näitusel tavapärased ringkäigud: kolmapäeval kell 18:00 ja laupäeval kell 15:00 vene keeles, neljapäeval kell 18:00 ja laupäeval kell 13:00 eesti keeles. Lisaks toimub laupäeval kell 18:00 inglisekeelne tuur näituse kuraator Ilari Laamaneni juhtimisel. Sellega kaasneb vestlus näituse kunstnike Norman Orro ja Joonas Timmiga ümber nende heliskulptuuri „Tuul kui sosin, šiffer ja maagiline rehkendaja” (2023). Fotokuu peanäituse viimase nädala lõpetavad pühapäevased peretuurid eesti keeles kell 14:00 ja vene keeles kell 15:00. Kõik Lasnamäe paviljonis toimuvad sündmused on külastajatele tasuta.

Tallinna Fotokuu satelliitprogrammi raames toimub neljapäeval kell 18:00 kunstnik Paul Kuimeti inglisekeelne kunstnikutuur näitusel „Crystal Grid” Draakoni galeriis. Kuimeti näitusel eksponeeritakse teoseid 2020. aastal alguse saanud fotokollaažide seeriast, millel on kujutatud üle maailma erinevate botaanikaaedade palmimajades üles pildistatud taimi. Ringkäigule järgneb Kuimeti kunstnikuraamatu “Crystal Grid” esmaesitlus (kirjastus Lugemik) ja vestlus kunstikriitik Hanno Soansiga Kanuti Gildi SAALis. Esitlus ja vestlus toimuvad eesti keeles.

Satelliitprogrammi raames toimub teinegi kauaoodatud esmaesitlus. Laupäeval kell 15:00 esitletakse Hobusepea galeriis kaasaegse fotokunsti kogumikku starter-KIT. Tegemist on kord aastas nii eesti kui ka inglise keeles ilmuva hakkava publikatsiooniga, mille eesmärgiks on kaasajastada, laiendada ja teha kättesaadavamaks värske eesti fotokunst. Esimese numbri kunstnike valikut iseloomustab suhestumine digitaalse keskkonnaga. Kogumiku esitlusele järgneb eestikeelne vestluspaneel, mille viib läbi kunstnik Elo Vahtrik.

Lisaks on kuni pühapäevani võimalik Tallinna trammides Eri Klas ja Anne Veski kohata avaliku ruumi installatsiooni „Minu maja asub küla serval”, millega fotograaf Katerina Kouzmitcheva kutsub ühistranspordis reisijaid mõtteharjutusele empaatia teemal. Avatud on ka mitmed teised Fotokuu satelliitprogrammi kuuluvad näitused: Luca Berti isikunäitus „Põhjamaade sina” Juhan Kuusi Dokfoto Keskuses (26.8.–26.11.2023), Toomas Volkmanni suuremahuline retrospektiiv „täis minevik” Fotografiska Tallinnas (29.9.–11.2.2024), fotograaf Kaisa Nele Hendla esimene suurem isikunäitus „Vahemärkmeid inimkogemusest” Positiiv Galeriis (6.11.–24.11.2023) ning Kaisa Eiche kureeritud noorte fotokunstnike ühisnäitus „Mis värvi on täna taevas sadama kohal?” Tallinnas Hobusepea galeriis (1.11.–27.11.2023) ja Tartu Kunstimaja väike saalis (17.11.–17.12.2023). Tutvu programmiga lähemalt: www.fotokuu.ee/programm.

KAVA: 

Kunstihoone ringkäigud läbi nädala (Lasnamäe paviljon):
Kolmapäeviti (vene keeles) 18.00
Neljapäeviti (eesti keeles) 18.00
Laupäeviti (eesti keeles) 13.00
Laupäeviti (vene keeles) 15.00

T 21.11.2023 18:00–19:30
Lasnamäe Paviljon

Väga aeglase vaatamise ringkäik
Sündmus Facebookis

N 23.11, 18:00
Draakoni galerii ja Kanuti Gildi SAAL

Paul Kuimeti kunstnikutuur (inglise keeles) ning kunstnikuraamatu “Crystal Grid” esitlus ja vestlus Hanno Soansiga (eesti keeles)
Sündmus Facebookis

L 25.11.2023, 15:00–17:00
Hobusepea galerii

Noorte fotokunstnike ühisnäituse publikuprogramm: kaasaegse fotokunsti kogumiku „starter-KIT” esitlus
Sündmus Facebookis

L 25.11.2023, 18:00
Lasnamäe Paviljon

Fotokuu peanäituse “Transs” finissage: Kuraatorituur ja kunstnikuvestlus
Ilari Laamaneni tuur näitusel, millele järgneb vestlus kunstnike Norman Orro ja Joonas Timmiga ümber nende heliskulptuuri „Tuul kui sosin šiffer ja maagiline rehkendaja” (2023). Sündmus viiakse läbi inglise keeles.
Sündmus Facebookis

P 26.11.2023 14:00–16:00
Lasnamäe Paviljon

Publikupäev paviljonis: peretuurid
14.00 eesti keeles
15.00 vene keeles