Tallinna Fotokuu

6.10.—26.11.2023

Tallinna Fotokuu on 2011. aastal Eesti Fotokunstnike Ühenduse poolt loodud omaalgatuslik rahvusvaheline kaasaegse kunsti biennaal.

Kaasaegse kunsti biennaal

Kunstnikufilmide programm: I osa

Kino Sõprus

„Taevakerad“. Liina Siib. 2016, Eesti, 3 min, HD video, dialoogita.

16.11.2023, I osa 
19.00–20.45
Kuraatorid: Piibe Kolka, Genevieve Yue
Kino Sõprus (Vana-Posti 8, Tallinn)
Pilet: 10 / 7.5 € (eelmüügist kuni 26.10.2023 7.5 €)
Ratastooliga ligipääs puudub
Programm kuulub Pimedate Ööde Filmifestivali (PÖFF) kavasse PÖFF Expanded.

 

Programmi trükise leiad siit (eesti ja inglise keeles)

16. ja 17. novembril toimub kinos Sõprus Tallinna Fotokuu kunstnikufilmide programm „Pooluste koordinaadid“. Kaheosalises programmis linastub kokku 10 filmi kaheksast riigist ning filmide teemadering ulatub intiimsetest perekondlikest suhetest geograafiliste avastusretkede ja telepaatilise kinoni. Filmiprogrammi kureerivad Eesti kunstnik ja filmitegija Piibe Kolka ning New Yorgis tegutsev kriitik ja filmikuraator Genevieve Yue. Esmakordselt toimub programm koostöös Pimedate Ööde Filmifestivaliga (PÖFF).

PÖFF Expanded kavas linastuv Tallinna Fotokuu filmiprogramm „Pooluste koordinaadid“ keskendub kunstnikufilmidele, mis on sündinud erinevate koostöövormide tulemusel. „Erinevalt peavoolu filmidest, mille taga on suured meeskonnad, on kunstniku- või eksperimentaalfilmid sageli üksiku looja vaevarikka töö tulemus. Fotokuu filmiprogramm vaatleb seekord aga erinevatest partnerlustest ja dialoogidest sündinud teoseid eesmärgiga mõtestada loomingulise koostöö erinevaid vorme. Mitmete filmide autorid on partnerid ka perekondlikes või romantilistes suhetes, teadustöö või aktivismi vallas,“ tutvustab kunstnik ja filmitegija ning filmiprogrammi üks kuraatoreid Piibe Kolka.

Programmi esimene osa „Meid hoidvas kaadris“ tõukub intiimsest kodukeskkonnast, mis antud kunstnike käsitlustes võib viidata nii füüsilisele ruumile, inimestevahelistele suhetele kui isiklikule mõtteilmale. Need on äraspidi koduvideod, mis mängivad formaadist lähtuvate tavadega, kujutades ebatavalisi koduseid stseene, vastandumise ja rõõmu hetki. Intiimsete ruumide vahel on “raamistatud vaated”, nii otseses tähenduses läbi akna paistmas kui ka distantseeritult omailma tunnetamisena – kogemused, mis said viimastel piirangute ja eraldatuse aastatel paljudele tuttavaks.

Tallinna Fotokuu kunstnikufilmide programmi I osa, „Meid hoidvas kaadris“:

– On see nuga, sellepärast et…, Eitan Efrat ja Sirah Foighel Brutmann, 2022, Belgia, 26 min, HD video, prantsuse ja heebrea keeles, ingliskeelsete subtiitritega.
– Où En Êtes-Vous, João Pedro Rodrigues? („Kusmaal te sellega olete, João Pedro Rodrigues?“), João Pedro Rodrigues, 2017, Portugal, Prantsusmaa, 21 min, DCP, inglise ja portugali keeles, ingliskeelsete subtiitritega.
– Tule, koiott, Dani Leventhal ReStack, Sheilah (Wilson) ReStack, 2019, Ameerika Ühendriigid, 8 min, HD video, inglise keeles.
– Taevakerad, Liina Siib, 2016, Eesti, 3 min, HD video, dialoogita.
– Heitlikkuse harjutus, Tõnis Jürgens, 2022, Tšehhi, Eesti, 13 min, DCP, inglise keeles.
– Ühel põllul siin naabruses, Laida Lertxundi ja Ren Ebel, 2023, Hispaania, 18 min, 35 mm, baski, inglise ja hispaania keeles, ingliskeelsete subtiitritega.

Tallinna Fotokuu kunstnikufilmide programmi II osa „Võimalikke vastuseid on kaks“ toimub 17. novembril kell 19.00–21.00 kinos Sõprus. Programmi teine osa rändab läbi maailma, kattes ihast suunatuna pikki ajalisi ja ruumilisi vahemaid. Töötades lähestikku või teineteisest kaugel, jagavad uurijad-kunstnikud-ilmarändurid üksteisega avastusi, pettumusi ja rõõme. Kontakti järele igatsuse väljendajaks saavad eksperimentaalsed seadeldised, jagatud liigutused ja vaatenurga peened lahknevused. 

Teisel linastusõhtul järgneb filmidele vestlus kunstnike ja kuraatoritega. Lisaks toimub 20. novembril algusega kell 17.30 Eesti Kunstiakadeemia suures auditooriumis filmiprogrammi väliskuraatori Genevieve Yue avalik loeng feminismi ja filmi materiaalsuse teemadel.

Piibe Kolka on antropoogia taustaga kunstnik, filmitegija ja filmivaldkonna töötaja. Teda huvitab kunstnikufilm isikliku uurimusena sotsiaalsete reaalsuste, kehaliste, ajaliste ja rütmiliste aspektide kohta. Kolka praktika keskmes on video, heli ja performance, loomeuurimus ja kuraatoripraktikad. Ta on kureerinud kunstnikufilmide programmi Kumu kunstnikefilmide festivalile (2016, 2018) ja olnud rahvusvahelise grupinäituse „Taganemiseeta. Kohaloluharjutus” (2021) kaaskuraator NART kunstiresidentuuris Narvas.

Genevieve Yue on New Yorgis tegutsev filmikuraator, -kriitik ja -haritlane, kes töötab kultuuri- ja meediaõpingute dotsendina New Yorgi New School’is, kus juhib ka ekraanimeedia programmi. Ta on koostanud arvukalt filmiprogramme, seehulgas Anthology Film Archives, Metrograph, MassArt jt. Tema tekste on avaldatud paljudes väljaannetes, sh. Mubi, Film Comment, Film Quarterly, Reverse Shot; samuti on ta raamatu ‘Girl Head: Feminism and Film Materiality'(Fordham University Press, 2021) autor.

Kunstnikud

i
Eitan Efrat ja Sirah Foighel Brutmann

Eitan Efrat ja Sirah Foighel Brutmann loovad koos audiovisuaalseid teoseid, installatsioone ja performance’eid. Nad elavad ja töötavad Brüsselis. Sirah’ ja Eitani praktika keskendub liikuva pildi performa­tiivsetele aspektidele. Oma loominguga soovivad nad pöörata tähelepanu liikuvate ja liikumatute piltide lugemisega seotud ruumilistele ja kestuslikele potentsiaalidele, samuti aga vaatamise ja ajaloo suhetele, narratiivide ja mälu ajalisusele ning pildiloome materiaalsetele pindadele. Nad on esinenud duonäitustel kunstipaikades nagu: Kunsthalle Basel; Argos, Brüssel; CAC Delme; ning grupinäitustel: Argos; Museum für Kunst und Gewerbe, Hamburg; Portikus, Frankfurt; Jeu de Paume, Pariis ja STUK, Leuven. Filmifestivalidel: EMAF, Osnabrück; Atonal, Berliin; Doc Lisboa; Oberhauseni filmifestival; Rotterdami filmifestival; Les Rencontres International, Pariis ja Berliin; New Horizons, Wrocław; Images, Toronto; 25 FPS, Zagreb. Sirah ja Eitan õpetavad praegu School of Graphic Research’is (ERG) Brüsselis.

i
João Pedro Rodrigues

João Pedro Rodrigues on pärit Lissa­bonist. Pärast bioloogiaõpinguid Lissaboni Ülikoolis asus ta õppima Lissaboni filmikooli. Filmi­tegijana sai tema karjäär hoo sisse 1997. aastal 54. Veneetsia filmi­festivalilt, mil tema lühifilm „Parabéns!“ pälvis žürii eri­­auhinna. Samal aastal valmis ka kaheosaline dokumentaalfilm „Esta É Minha Casa“ ja „Viagem à Expo“. 2000. aastal tegi ta oma esimese mängufilmi “Phantom”, mis osales 57. Veneetsia Filmifestivali ametlikus võistlus­programmis. 2005. aastal võitis ta filmiga „Odete“ mitmeid auhindu, sealhulgas Cinémas de Recherche äramärkimise Director’s Fortnight’ilt Cannes’is. Cinéfondation valis tema mängufilmiprojekti „To Die Like a Man“ 2007. aasta L’Atelier Cannes’i programmi ning see linastus 2009. aastal.

i
Dani ReStack

Dani ReStack on Ohio Ülikooli kunsti­dotsent. 2009. aastal omandas ta magistri­kraadi Bard kolledžist filmi ja video erialal ning 2003. aastal magistrikraadi Chicago Illinoisi ülikoolist visuaalkunsti alal. Tema ühe-kanalilised videod on linastunud muuhulgas Rotterdami rahvusvahelisel filmi­festivalil, PS1-l, Chicago Underground Film Festivalil, Lincoln Centeris ja Anthology Film Archives’is. ReStack enda loomingust: „Ma näitan oma reaalsust, aga ma ei pea oma töid päevikulaadseteks, sest kasutan kaa­merat maailma mõistmiseks, mitte lihtsalt selle jäädvustamiseks. Lisaks ei pea ma end ainulaadseks, mis tähendab, et vaataja võib end minu kogemuses ära tunda.“

i
Sheilah Wilson ReStack

Sheilah Wilson ReStack sündis ja kasvas Caribou Riveris Nova Scotias ning on praegu Denisoni Ülikooli fotograafia dotsent. Tal on bakalaureusekraad NSCAD’i ülikoolist ja magistrikraad Goldmithsi kolledžist. Viimasel ajal on ta tegelenud projektidega, mis uurivad ajaloo, lugude ja maa vahelisi seoseid. Ta kasutab fotograafiat, videot ja teksti performatiivsete ja dokumenteerivate vahenditena, et uurida narratiivi ja kujutiste vahelisi seoseid.

i
Liina Siib

Liina Siib on kunstnik ja filmitegija, kes elab ja töötab Tallinnas. ÕppinudSaanud graafikat ja fotograafiatahariduse Eesti Kunstiakadeemiast, on ta oma erialaseid oskusi täiendanud ka Londonis, New Yorgis ja San Franciscos. Paarikümne aasta jooksul on ta teinud eksperimentaalseid, dokumentaalseid ja lavastuslikke videoisid ja lühifilme, mida on peamiselt esitatud installatiivsetestsiooni ja laiendfilmiina kunstikontekstides isiku- ja grupinäitustel. Teda huvitavad inimeste igapäevasedelu praktikad ja sotsiaalne ruum. Liina Siib tegeleb teemade, karakterite ja situatsiooni­dega, mis jäävad sageli märkamatuks tänu oma igapäevasusele või mis on vaigistatud ja ignoreeritud. 2011. aastal esindas tema projekt „Naine võtab vähe ruumi“ Eestit 54. Veneetsia kunstibiennaalil.

i
Tõnis Jürgens

Tõnis Jürgens on kunstnik ja kirjutaja Tallinnast. Ta omandas bakalaureusekraadi Tallinna Ülikoolist kultuuriteooria erialalt ja magistrikraadi Eesti Kunstiakadeemiast uue meedia erialalt. Lisaks on ta õppinud aasta aega ka Praha Kunsti-, arhitektuuri- ja disainiakadeemias (UMPRUM). 2022. aastal pälvis ta Eduard Wiiralti stipendiumi. Hetkel õpib ta Eesti Kunstiakadeemia dokto­rantuuris ja töötab samas külalisõppejõuna. Tema loomingulise uurimuse teemadeks on muuhulgas jälgimiskapitalism, digitaalsed varemed ja apofeenia ehk tähenduse nägemine juhuslike seoste vahel.

i
Laida Lertxundi

Laida Lertxundi on kunstnik ja filmitegija, kes jagab oma elu ja tööd USA ja Baskimaa vahel. Sidudes kontseptuaalse jäikuse sensuaalsete naudingutega protsessis, mida ta ise nimetab Landscape Plus’iks, tõmbavad tema filmid paralleele maastike ja kehade, kui naudinguid ja kogemusi pakkuvate paikade vahel. Tema filmid on linastunud mitmetel festivalidel, sealhulgas: Locarno, New Yorgi filmifestival, Rotterdami rahvusvaheline filmifestival, Londoni filmifestival, BFI, TIFF Toronto, Gijón, San Sebastiáni ja Edinburghi filmifestival. Ta on professor École Nationale Supérieure des Beaux-Arts de Lyon’is ja Universidad del País Vascos.

i
Ren Ebel

Ren Ebel on kunstnik ja kirjanik Californiast Los Angelesest. Ta töötab multi­distsiplinaarselt, kasutades nii videot, heli, teksti kui joonistusi. Tal on bakalaureusekraad filmi- ja videokunsti erialalt California Ülikoolist San Diegos ja magistrikraad visuaalse kunsti alalt ArtCenter College of Design’ist Pasadenas Californias. Tema kunsti on näidatud Gattopardo galeriis, DESCALE’is ja Now Instant Image Hall’is Los Angeleses, Spectacle Theatre’is New Yorgis ja Azkuna Zentroas Bilbaos Hispaanias. Tema kirjutatud ilukirjandust, esseesid ja kunstikriitikat on avaldatud väljaannetes nagu Artforum, Frieze, Mousse, X-TRA, Public Parking ja Nativa, ning näituse­kataloogides kunstipaikadele nagu Gattopardo galerii, OPAF, La Taller Gallery ja Artspace Aotearoa.