Tallinna Fotokuu

6.10.—26.11.2023

Tallinna Fotokuu on 2011. aastal Eesti Fotokunstnike Ühenduse poolt loodud omaalgatuslik rahvusvaheline kaasaegse kunsti biennaal.

Kaasaegse kunsti biennaal

Kunstnikufilmide programm: II osa

Kino Sõprus

KAUGTUNDJA. Goliatus & Carábida (1977–1997). OJOBOCA. 2022, Saksamaa, 36 min, performance, inglise keeles.

17.11.2023, II osa
19.00–21.00
Kuraatorid: Piibe Kolka, Genevieve Yue
Kino Sõprus (Vana-Posti 8, Tallinn)
Pilet: 10 / 7.5 € (eelmüügist kuni 26.10.2023 7.5 €)
Ratastooliga ligipääs puudub

Programm kuulub Pimedate Ööde Filmifestivali (PÖFF) kavasse PÖFF Expanded.

 

Programmi trükise leiad siit (eesti ja inglise keeles)

16. ja 17. novembril toimub kinos Sõprus Tallinna Fotokuu kunstnikufilmide programm „Pooluste koordinaadid“. Kaheosalises programmis linastub kokku 10 filmi kaheksast riigist ning filmide teemadering ulatub intiimsetest perekondlikest suhetest geograafiliste avastusretkede ja telepaatilise kinoni. Filmiprogrammi kureerivad Eesti kunstnik ja filmitegija Piibe Kolka ning New Yorgis tegutsev kriitik ja filmikuraator Genevieve Yue. Esmakordselt toimub programm koostöös Pimedate Ööde Filmifestivaliga (PÖFF).

PÖFF Expanded kavas linastuv Tallinna Fotokuu filmiprogramm „Pooluste koordinaadid“ keskendub kunstnikufilmidele, mis on sündinud erinevate koostöövormide tulemusel. „Erinevalt peavoolu filmidest, mille taga on suured meeskonnad, on kunstniku- või eksperimentaalfilmid sageli üksiku looja vaevarikka töö tulemus. Fotokuu filmiprogramm vaatleb seekord aga erinevatest partnerlustest ja dialoogidest sündinud teoseid eesmärgiga mõtestada loomingulise koostöö erinevaid vorme. Mitmete filmide autorid on partnerid ka perekondlikes või romantilistes suhetes, teadustöö või aktivismi vallas,“ tutvustab kunstnik ja filmitegija ning filmiprogrammi üks kuraatoreid Piibe Kolka.

Programmi teine osa „Võimalikke vastuseid on kaks“ rändab läbi maailma, kattes ihast suunatuna pikki ajalisi ja ruumilisi vahemaid. Töötades lähestikku või teineteisest kaugel, jagavad uurijad-kunstnikud-ilmarändurid üksteisega avastusi, pettumusi ja rõõme. Kontakti järele igatsuse väljendajaks saavad eksperimentaalsed seadeldised, jagatud liigutused ja vaatenurga peened lahknevused.

Tallinna Fotokuu kunstnikufilmide programmi II osa, „Võimalikke vastuseid on kaks“:

Mõõdustik, Jacqueline Goss ja Jenny Perlin, 2011, Ameerika Ühendriigid, 47 min, 16 mm HD, inglise keeles.
Uus sõprade linn, Roman Khimei ja Yarema Malashchuk, 2021, Ukraina, 9 min, HD video, ukraina keeles, ingliskeelsete subtiitritega.
sarnane pilt, fantastic little splash, 2021, Ukraina, 9 min, HD video, dialoogita.
KAUGTUNDJA. Goliatus & Carábida (1977–1997), OJOBOCA, 2022, Saksamaa, 36 min, performance, inglise keeles.

Teisel linastusõhtul järgneb filmidele vestlus kunstnike ja kuraatoritega. Lisaks toimub 20. novembril algusega kell 17.30 Eesti Kunstiakadeemia suures auditooriumis filmiprogrammi väliskuraatori Genevieve Yue avalik loeng feminismi ja filmi materiaalsuse teemadel.

Tallinna Fotokuu kunstnikufilmide programmi I osa „Meid hoidvas kaadris“ toimub 17. novembril kell 19.00–21.00 kinos Sõprus. Programmi esimene osa tõukub intiimsest kodukeskkonnast, mis antud kunstnike käsitlustes võib viidata nii füüsilisele ruumile, inimestevahelistele suhetele kui isiklikule mõtteilmale. Need on äraspidi koduvideod, mis mängivad formaadist lähtuvate tavadega, kujutades ebatavalisi koduseid stseene, vastandumise ja rõõmu hetki. Intiimsete ruumide vahel on “raamistatud vaated”, nii otseses tähenduses läbi akna paistmas kui ka distantseeritult omailma tunnetamisena – kogemused, mis said viimastel piirangute ja eraldatuse aastatel paljudele tuttavaks.

Piibe Kolka on antropoogia taustaga kunstnik, filmitegija ja filmivaldkonna töötaja. Teda huvitab kunstnikufilm isikliku uurimusena sotsiaalsete reaalsuste, kehaliste, ajaliste ja rütmiliste aspektide kohta. Kolka praktika keskmes on video, heli ja performance, loomeuurimus ja kuraatoripraktikad. Ta on kureerinud kunstnikufilmide programmi Kumu kunstnikefilmide festivalile (2016, 2018) ja olnud rahvusvahelise grupinäituse „Taganemiseeta. Kohaloluharjutus” (2021) kaaskuraator NART kunstiresidentuuris Narvas.

Genevieve Yue on New Yorgis tegutsev filmikuraator, -kriitik ja -haritlane, kes töötab kultuuri- ja meediaõpingute dotsendina New Yorgi New School’is, kus juhib ka ekraanimeedia programmi. Ta on koostanud arvukalt filmiprogramme, seehulgas Anthology Film Archives, Metrograph, MassArt jt. Tema tekste on avaldatud paljudes väljaannetes, sh. Mubi, Film Comment, Film Quarterly, Reverse Shot; samuti on ta raamatu ‘Girl Head: Feminism and Film Materiality'(Fordham University Press, 2021) autor.

Kunstnikud

i
Jacqueline Goss

Jacqueline Goss teeb filme teadus­süsteemidest ja sellest, kuidas need meie enesetaju muudavad. Goss oli 2008. aasta Tribeca Filmiinstituudi meediakunsti stipendiaat ja 2007. aasta Herb Alperti filmi- ja videoauhinna laureaat. Ta õpetab New Yorgi Bard kolledžis filmikunsti ja elektroonilise kunsti õppekaval.

i
Jenny Perlin

Jenny Perlin loob 16-mm filme, videoid ja animatsioone. Tema filmid järgivad ühteaegu dokumentalistika tavasid kui võitlevad nende vastu – kasutades uuenduslikke stiilivõtteid, tegelevad need tõe, valesti­mõistmiste ja isikliku ajaloo teemadega. Perlini töid on näidatud paljudel näitustel ja filmifestivalidel, sealhulgas: Whitney muuseumis, Guggenheimi muuseumis, MoMa’s, New Yorgi filmifestivalil, Berliini filmifestivalil, Rotterdami filmifestivalil. Perlin on hetkel Oslo Riikliku Kunstiakadeemia visuaalse kunsti teadur. Lisaks sellele juhib ta Hoosaci Instituuti, mis on kureeritud platvorm tavapäraste distsiplinaarsete narratiividega mittesobivatele tekstidele ja kujutistele.

i
Roman Khimei ja Yarema Malashchuk

Kiievis tegutsevad kunstnikud ja filmitegijad Roman Khimei ja Yarema Malashchuk, kes on visuaalse kunsti ja kino piirialadel koostööd teinud 2013. aastast saadik, on mõlemad lõpetanud Kiievi Riikliku Teatri, kino ja televisiooni ülikooli filmioperaatoritena. Neile on omistatud PinchukArtCentre’i peapreemia (2020) ning VISIO Noore talendi preemia (2021). Nende dokumentaal­filmi debüüt „New Jerusalem“ („Uus Jeerusalemm“) pälvis Harkivi MeetDocsil eriauhinna ning duo osales ka Future Generation Art Prize 2021 konkursil. Nende videoteosed kuuluvad näiteks Antwerpeni Kaasaegse Kunsti Muuseumi, Frac Bretagne’i ja Fondazione In Between Art Film kollektsioonidesse. Yarema ja Roman kuuluvad kunstnikerühmitusse Prykarpattian Theatre, kellega koos töötatakse praegu projekti „Lootuste ja ootuste teater“ kallal.

i
fantastic little splash

fantastic little splash on kollektiiv, kuhu kuuluvad ajakirjanik ja kunstnik Lera Malchenko ning kunstnik ja režissöör Oleksandr Hants. Sidudes kunstipraktika meediauuringutega, uurivad nad utoopiaid, düstoopiaid, kollektiivset kujutlusvõimet ja selle kehastusi, projektsioone, pette­kujutelmasid ja ebakindlusi. 2016. aastal Ukrainas asutatud kollektiivi projekte on näidatud muuhulgas sellistel üritustel nagu: transmediale, post.MoMA, Plokta TV, Ars Electronica, Liste kunstimess Baselis, Construction festival VI x CYNETART, KISFF ja Docudays. 2022. aastal viibisid nad transmediale x Pro Helvetia residentuuris ning 2023–2024 Cité internationale des arts’i residentuuris.

i
Anja Dornieden ja Juan David González Monroy

Anja Dornieden ja Juan David González Monroy on filmitegijad Berliinist. Nad töötavad koos nime all OJOBOCA. Üheskoos praktiseerivad nad orrorismi, mis on sisemise ja välimise transfor­matsiooni simuleeritud meetod. Nende filme ja performance’eid on esitletud paljudes kunstipaikades ja festivalidel üle maailma, sealhulgas: Wexner Center for the Arts, Österreichische Filmmuseum, Anthology Film Archives, Haus der Kulturen der Welt, Kunstverein München, Ullens Center for Contemporary Art, Rotterdami rahvus­vaheline filmifestival, Berlinale, New Yorgi filmifestival, Visions du Réel, RIDM, Ann Arbori filmifestival ja Edinburgh’i rahvusvaheline filmifestival. Nii González Monroy kui ka Dornieden on artist-run filmilabori LaborBerlin liikmed.