Tallinna Fotokuu

6.10.—26.11.2023

Tallinna Fotokuu on 2011. aastal Eesti Fotokunstnike Ühenduse poolt loodud omaalgatuslik rahvusvaheline kaasaegse kunsti biennaal.

Kaasaegse kunsti biennaal

Tallinna Fotokuu avas näituse trammides

Foto autor: Erik Hõim

6. oktoobrist kuni 26. novembrini toimuv Eesti üks suurimaid kaasaegse kunsti biennaale Tallinna Fotokuu avas laupäeval koostöös AS Tallinna Linnatranspordi ja Tallinna Strateegiakeskusega näituse „Minu maja asub küla serval”, mille autor on Poolas tegutsev Valgevene fotograaf Katerina Kouzmitcheva. Näitus toimub trammides Anne Veski ja Eri Klas ning Salme trammipeatuses kuni 26. novembrini.

Katerina Kouzmitcheva näitus tõukub puudujääkidest, mida kunstnik on märganud meie sotsiaalses tähelepanelikkuses. “Näituse inspiratsiooniks on eri keeleruumides kasutusel olevad ütlused, mis kujundlikult osutavad ükskõiksusele ja mitte hoolimisele. Näituse pealkiri tuleneb otsetõlkena venekeelsest ütlusest, mis algselt viitas küla ääres elamisele ja külakeskuses toimuvast eemale hoidmisele. Füüsiline paik hakkas ajapikku tähistama vaimset ja emotsionaalset ruumi ning enda hoolivusele piiride tõmbamist,” kirjeldab Kouzmitcheva.

Näitus „Minu maja asub küla serval” ärgitab ühistranspordis reisijaid empaatiale. Toolide seljatugedele lisatud tsitaadid päevakajalise poliitika ja aktivismi teemadel on kunstnik kogunud Wrocławis ja Varssavis elavatelt poolakatelt, valgevenelastelt ja ukrainlastelt. Kouzmitcheva kutsub ühistranspordis reisijaid sümboolselt istuma kellegi teise toolile, püüdega mõista, mis kujundab inimeste ühiskondlikke hoiakuid, käitumist ja kodanikuaktiivsust. Salme ootepaviljonis asuvad lisaks lavastuslikud fotod, mis visualiseerivad eri keeltes kasutusel olevaid kõnekujundeid ükskõiksusele. Fotosid raamivad ajaleheväljavõtted teemadel, mida inimesed eelistavad mitte märgata.

Kouzmitcheva näitus on Tallinna Fotokuu poolt juulis väljakuulutatud avaliku konkursi võidutöö, millega otsiti linnaruumiga suhestuvat fotoprojekti. Kokku laekus konkursile 53 projekti 28 erinevast riigist. Võiduprojekti valikukomisjoni kuulusid Tallinna linnakunsti kuraator Kati Ots, kunstnik Flo Kasearu, kunstnik ning Artproofi müügijuht ja partner Taavi Rekkaro, Tallinna Fotokuu juht ja Fotokunstnike Ühenduse (FOKU) juhatuse liige Kulla Laas ning Fotokuu projektijuht ja kuraator Brigit Arop.

Tallinna linnakunsti kuraator ja valikukomisjoni liige Kati Ots hindas Kouzmitcheva projekti puhul kohaspetsiifilist formaati, mis pakub trammireisijatele keset saginat ja lärmi ootamatu ning intiimse kogemuse luues sellega dialoogi päevakohaste teemadega. „Tallinnas on tohutu puudus kaasaegsest avaliku ruumi kunstist, mis rikastaks linnakultuuri ja panustaks kohaloomesse ning kuuluvustunde kasvatamisesse, tuues samal ajal kunsti lähemale neile, kes ei pruugi muidu sellega kokku puutuda. Mul on tohutult hea meel, et Fotokuu seda tähtsustab ja taoliseid konkursse korraldab,“ sõnab Ots ning avaldab lootust, et konkurss on inspiratsiooniks ka teistele kunstikorraldajatele.

AS Tallinna Linnatranspordi (TLT) jaoks on taolises projektis kaasalöömine esmakordne. TLT turundus- ja kommunikatsioonijuht Merilyn Räbbin näeb projektis võimalust pakkuda reisijatele mitte ainult transporti, vaid ka kultuurilist elamust: “Antud projekt annab võimaluse tõsta esile noori talente ja kannustab inimesi mõistma ja väärtustama teiste perspektiive. Ühistranspordil on inimeste jaoks oluline roll ja usume, et projekt värskendab ja rikastab meie reisijate mõttemaailma ja argipäeva,“ sõnab Räbbin ja lisab: „On ainult positiivne, kui ühistransport saab lisaks praktilisele vajadusele täita ka suuremat rolli ja pakkuda inimestele võimalust saada osa näitustest ja kultuurielamustest, mis muidu jääksid vaid kunstisaalide seinte vahele.“

Katerina Kouzmitcheva näitus „Minu maja asub küla serval” toimub Tallinna Fotokuu raames Tallinna trammides Eri Klas ja Anne Veski ning Salme trammipeatuses. Näitus on nähtav vahemikus 15. oktoobrist kuni 26. novembrini ühistranspordi sõiduaegadel.

Katerina Kouzmitcheva on Valgevene fotograaf, kes elab ja töötab Poolas Wrocławis. Ta kombineerib oma loomingus dokumentaalfotograafiat fotokunstiga, uurides inimestevahelisi suhteid ja poliitilisi süsteeme, identiteedi, mälu ning naiste ühiskondlike rollidega seotud küsimusi. Kouzmitcheva on lõpetanud Fotografika Akadeemia Peterburis ning omandanud vabade kunstide magistrikraadi Wrocławi Kunsti- ja Disainiakadeemias Poolas, kus ta hetkel töötab fotostuudio assistendina. Ta on rahvusvaheliste fotokonkursside TIFA ja BIFA võitja ning Poola Kultuuri- ja Rahvuspärandi Ministeeriumi Gaude Polonia stipendiaat. Tema teoseid on avaldatud fotoajakirjades nagu Bird in Flight, Monovisions, Dodho jt.